Posty ze zdjęciami stanowią 93% najbardziej angażujących treści na Facebooku – statystyki mówią, że oznaczają średnio niemal 40% więcej interakcji ze strony użytkowników niż treści opatrzone jedynie linkiem – 53% więcej reakcji (like, super etc.), 104% więcej komentarzy i znacznie większą klikalność. Komunikacja na Instagramie bez zdjęć jest praktycznie niemożliwa, nie wspominając o tym, jak bardzo mija się z celem.
Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga i na Facebook’a?
Moda na minimalizm na szczęście pozwala nam stworzyć stronę bez zdjęć, ale blogi? Nie każdy może sobie pozwolić na sesję zdjęciową do każdego wpisu, zwłaszcza jeśli żyje w biegu. Ci, którzy mają czas, nie zawsze mają talent lub warunki by opatrzyć własnym zdjęciem kampanie na facebooku czy stronę główną swojej strony. Innym razem potrzeba wpisu przyjdzie nagle i jak tu zaimprowizować artystyczne zdjęcie z żyrafą?
W momentach, gdy własne zdjęcia nie wchodzą w rachubę, ale sprawa wymaga oprawy graficznej, przychodzą nam na pomoc one… darmowe banki stocków. A jest w czym przebierać!
Najpierw zapoznajmy się z całą rodziną – istnieją strony z materiałami płatnymi i bezpłatnymi. Te darmowe, których z dnia na dzień jest coraz więcej, bazują na 3 podstawowych rodzajach licencji CC (Creative Commons):
- CC0 – zdjęcia mogą być wykorzystywane, rozpowszechniane i modyfikowane bez uznania autorstwa (większość banków). Często na stronie jest zaznaczone, że wspomnienie autora pod obrazem jest mile widziane, ale nie obowiązkowe.
- CC-BY – kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie przy obowiązkowym oznaczeniu autora.
- CC-NC – oznaczone w ten sposób materiały można wykorzystywać i modyfikować wyłącznie w celach niekomercyjnych (nie przynoszących nam jakiegokolwiek wynagrodzenia).
Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę?
Do sedna! Oto nasze ulubione banki stocków:
CC0
- Unsplash – absolutny numer jeden w kwestii estetyki! W wielu bankach stocków trzeba się troszkę naszukać, zanim trafi się zdjęcie na ich poziomie.
- Jaymantri
- Gratisography
- Magdeleine
- Skuawk
- Took a pic
- Kaboompics
- Splitshire
- Nos.twnsnd.co (vintage)
- Foodies feed (jedzenie)
- Food shot (jedzenie)
- Cupcake
- Life of pix
- Freepik
- Pexels
- Pixabay
- Picjumbo
- Littlevisuals
- Start-up Stock Photos (biurowe)
- Snapwire Snaps
Banki zdjęć – Licencja CC-BY
Jeżeli zależy nam na bardziej ekskluzywnych materiałach, zwłaszcza podczas tworzenia strony www lub kampanii marketingowej, warto zainwestować w płatne zdjęcia, które oczywiście są lepszej jakości. Zwłaszcza że niejednokrotnie nie są to wygórowane koszta – pakiet zdjęć można zakupić już od kilku-kilkunastu złotych (:
Tu również mamy podział. Istnieją 2 licencje – standardowa i rozszerzona. Standardowa oznacza, że zdjęcie możesz wykorzystać jednorazowo, bez możliwości odsprzedania zdjęcia. Licencja rozszerzona jest wymagana przede wszystkim, gdy planujesz umieścić zdjęcie na etykiecie produktu czy billboardzie.
I jeszcze na deser, mini agregator, który pozwala Wam przeglądać wiele z powyższych banków jednocześnie i przeskakiwać między nimi – The Stocks
Enjoy!