Efektywne planowanie pracy

Dlaczego Titanic zatonął? Jak efektywnie planować pracę i nie zatonąć

Titanic – z tytanu, największy, majestatyczny, nie do z niszczenia. Zapewne tak myśleli o nim pasażerowie, kiedy 10 kwietnia 1912 roku wsiadali na pokład największego na świecie okrętu. Dlaczego zignorowali to, co działo się w kotłowni? Na zdjęciach archiwalnych widać na burcie ślady po pożarze, który wybuchł w jednej z kotłowni statku po tym, gdy transatlantyk ruszył z Belfastu do Southampton. Płonący węgiel prawdopodobnie naruszył strukturę kadłuba, jednak ślady uszkodzeń zamalowano, aby nie wzbudzać podejrzeń pasażerów. Czy można było uniknąć katastrofy?

W biznesie nieraz przeżywasz takie chwile, w których czujesz przytłoczenie. Twoja kotłownia się przegrzewa. Jak zorganizować swoją pracę i zwiększyć produktywność o 200%?

1: Wyłącz powiadomienia w telefonie

Według statystyk, średnio człowiek spędza nawet 2 godziny dziennie przy telefonie. Rozmowy, Facebook, smsy, Instagram. Pochłania to ogromne ilości czasu, ale ma to nawet gorsze konsekwencje…

Skupienie. To jeden z najcenniejszych zasobów, które posiadasz w pracy i w życiu. Każdy sygnał i zapalenie się ekranu wybija Cię z wątku. Rozpraszasz uwagę i nieefektywnie koncentrujesz się na kilku rzeczach na raz. Istnieją badania, które dowodzą, że taki multi-tasking prowadzi do depresji. Nie mówiąc już o braku efektywności.

Ja mam jedną zasadę: w ustawieniach telefonu wyłączyłem wszystkie powiadomienia aplikacji. Ty też powinieneś. Włącz jedynie SMS i oczywiście połączenia. Druga zasada: telefon mam wyciszony. Odbieram telefony i oddzwaniam w określonych porach dnia. Od czasu kiedy wprowadziłem tę zmianę, moja produktywność zwiększyła się o kilkadziesiąt procent.

2: Messenger zamiast Facebooka

Jak oszczędzić dodatkowy czas w ciągu dnia na komputerze? Wystarczy zamienić Facebooka na Messengera. Dużo spraw biznesowych załatwiam przez wiadomości na Facebooku. Zamiast korzystać z głównej platformy, po prostu otwieram to okno: www.messenger.com Dzięki temu przestają wyskakiwać powiadomienia. Znika również oś czasu.

Dodatkowo odinstalowałem aplikację Facebook z telefonu. Niestety, zbyt silnie uzależnia.

3: Muzyka, która poprawia skupienie

Używam prostej playlisty na youtube. Dla bardziej zaawansowanych proponuję brain.fm.

4: Nozbe

Ten genialny system organizacji zadań i projektów, oparty jest o metodologię GTD (Getting Thins Done). Zadania mają swój priorytet, czas realizacji, są przypisane do danego projektu, gdzie gromadzone są wszystkie, niezbędne do podjęcia działania informacje. Ja dodatkowo synchronizuję Nozbe z Kalendarzem Google. Jeżeli nie wykonam jakiegoś zadania z poniedziałku, we wtorek wchodzi ono jako główny priorytet. Tworzenie rekurencyjnych zadań jest równie przydatne.

Powyższe zmiany dają nową jakość życia i komfort pracy. Jeżeli zastosujesz je u siebie, możesz liczyć na +200% wydajności. Jeżeli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz je w komentarzu. Z chęcią odpowiem na każdą wiadomość – taką mam zasadę 🙂

Następny krok? Pracując efektywnie, będziesz miał więcej czasu na kluczowe i strategiczne działania w swoim biznesie. Jako właściciel firmy planować działania w przód. W następnym artykule pokażę Ci jakich 3 błędów uniknąć w planowaniu skutecznego marketingu.

Udostępnij

Zobacz również

Cookies?

Chcesz zwiększyć sprzedaż w internecie? Napisz!
Błażej Katarzyński

Potrzebujesz konsultacji?