Na czym polega szukanie obrazem w Google?

Szukanie obrazem w Google – na czym polega?

Zdecydowana większość internautów korzysta przede wszystkim z tekstowych zapytań do wyszukiwarki, część używa opcji zapytań głosowych, ale to nie wszystko, co daje Ci do dyspozycji Google. Możesz również szukać obrazem. Sprawdź, na czym to polega i dowiedz się, kiedy może Ci się to przydać. 

Jak szukać obrazem w Google?

Być może nawet używając od dawna wyszukiwarki Google, nie zdawałeś sobie sprawy, że masz możliwość nie tylko szukania zdjęć na podstawie zapytań, ale również wyszukiwania obrazem. Jak z tego skorzystać? Wejdź na stronę wyszukiwarki Google, a następnie w prawym górnym rogu kliknij Grafika. 

Wtedy obok pola, w którym możesz wpisać wyszukiwane hasło, znajdziesz również opcję Wyszukiwanie obrazem.

Następnie masz trzy możliwości. Wszystkie dosyć łatwe w obsłudze – bez problemów powinieneś sobie poradzić z wyszukaniem. 

Źródło: https://www.google.pl/

Te metody to:

  • Podaj adres URL pliku, który chcesz wyszukać. Możesz np. wejść w Google Grafika, kliknąć na dane zdjęcie prawym klawiszem myszy, a następnie kliknąć Kopiuj adres obrazu w przeglądarce Google Chrome lub Kliknij odnośnik do obrazu w Firefoxie. W innych programach ta opcja raczej będzie mieć podobną nazwę. 
Źródło: facebook.com
  • Wczytaj plik poprzez wskazanie jego lokalizacji na nośniku danych – czyli zostanie dodane zdjęcie, które znajduje się np. na dysku Twojego komputera. 
Źródło: https://www.google.pl/
  • Metoda przeciągnij i upuść – czyli znajdujesz plik zapisany w pamięci urządzenia, następnie klikasz go i przeciągasz na okno wyszukiwania obrazem, a dalej – upuszczasz tam grafikę. Uwaga: ta opcja może nie działać na wszystkich przeglądarkach. 
  • W przypadku telefonów wyszukiwanie jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy, że klikniesz i przytrzymasz dany obraz, a następnie puścisz – wtedy zadziała „Szukaj za pomocą obiektywu Google” na telefonach z systemem Android. Jeśli masz iPhone’a, to wówczas odpowiednią opcją jest „Przeszukaj wizualnie ten obraz”. 
Źródło: facebook.com
  • Wyszukiwanie za pomocą dodatku do przeglądarki – widzisz zdjęcie i chcesz wyszukać podobne albo dowiedzieć o nim więcej? Zainstaluj dodatek Search by Image do Firefoxa. Wtedy wystarczy, że klikniesz na zdjęcie prawym klawiszem myszy i wybierzesz, gdzie chcesz wyszukiwać obrazem. Co więcej, jednym kliknięciem możesz wyszukać obrazem we wszystkich systemach wyszukiwania, które się wyświetlają. 
Źródło: program Firefox

Po co szukać w Google obrazem?

Wiesz już, jak możesz szukać obrazem w Google, ale pojawia się kluczowe pytanie – w jakim celu masz to robić? Przecież jeśli chcesz znaleźć zdjęcia związane z daną tematyką, to wystarczy, że w Google Grafika wyślesz zapytanie tekstowe o nie. W ten sposób internauci często szukają produktów, które wybierają przede wszystkim na podstawie wyglądu, np. odzieży czy obuwia. Szukanie obrazem też ma jednak sporo innych zastosowań, a należą do nich:

  • Możliwość znalezienia danego produktu – masz zdjęcie rzeczy, której potrzebujesz, ale nie wiesz, jak nazwać tę rzecz? Wczytaj tę grafikę, a wtedy Google wyświetli w wynikach wyszukiwania strony, na których możesz znaleźć ten produkt lub ewentualnie pokaże witryny, w których znajdują się podobne rozwiązania. 
Źródło: Google.pl
  • Znalezienie danej osoby – masz zdjęcie kogoś, do kogo chcesz zdobyć kontakt, ale nie wiesz, jak ta osoba się nazywa? Google może Ci pomóc w jej znalezieniu. Wystarczy, że wczytasz zdjęcie, a bardzo prawdopodobne, że wśród wyświetlonych pojawi się np. profil tej osoby w serwisie społecznościowym. To również prosty sposób na weryfikację, czy zdjęcie profilowe dane osoby jest prawdziwe, tzn. czy konto nie jest fejkowe. 
  • Sprawdzenie plagiatu – dodajesz zdjęcia na Twoją stronę i chcesz sprawdzić, czy aby na pewno nie są one wykorzystywane przez właścicieli innych serwisów? Szukanie obrazem w Google umożliwia Ci weryfikację tej kwestii.
  • Potrzebujesz podobnych zdjęć – tworzysz artykuł i potrzebujesz dodatkowych zdjęć do niego, więc szukasz podobnych. Pamiętaj jednak o licencji, która obowiązuje w danym przypadku. Dowiedz się od autora lub ze znalezionych informacji, na jakiej zasadzie ewentualnie możesz skorzystać z tej grafiki. 

Na podstawie wyszukiwanego obrazu Google znajduje takie, które są identyczne lub podobne. Oczywiście rozwiązanie nie jest nieomylne. Możliwe też, że po prostu takiego lub podobnego zdjęcia nie ma w zasobach Google, stąd nie wyświetlą Ci się oczekiwane wyniki. 

To, jakie zdjęcia wyświetlą się na górze wyników wyszukiwania, zależy nie tylko od ich podobieństwa do wyszukanej grafiki, ale także od jej optymalizacji. Jeśli chcesz zwiększyć szanse na to, że efektem wyszukiwania będą zdjęcia z Twojej strony, to zadbaj o to, aby szybko się wczytywały, wypełnij dla nich tag alt, a także nadaj im nazwę, która sugeruje, co się na nich znajduje, np. czerwona-sukienka-wieczorowa-diana.jpg. Oczywiście jednocześnie zachowaj wysoką jakość obrazów. 

Uwaga: grafiki, które wyszukujesz, są przechowywane przez Google przez 7 dni, po czym są kasowane – nie musisz się obawiać o ewentualny dostęp do nich przez internautów.

Szukanie obrazem – podsumowanie

Opcja szukania obrazem może Ci się przydać w wielu przypadkach. Jeśli jesteś właścicielem strony, to możesz w ten sposób kontrolować, czy Twoje zdjęcia nie zostały wykorzystane bez zgody na innych stronach. Natomiast jeśli zależy Ci, aby zwiększyć szanse na wyświetlenie Twoich obrazów w wynikach wyszukiwania obrazem, to powinieneś je zoptymalizować. Nie wiesz, jak to zrobić? Zwróć się do nas. Nasi eksperci zajmą się Twoją grafiką.

Udostępnij

Zobacz również

Cookies?

Chcesz zwiększyć sprzedaż w internecie? Napisz!
Błażej Katarzyński

Potrzebujesz konsultacji?