Jak utrzymać stronę internetową?

Utrzymanie strony internetowej

Nareszcie! Masz już swoją stronę internetową. Zapewne poświęciłeś/aś swój cenny czas na wybór domeny i hostingu oraz rozważania dotyczące tego, jaki rodzaj strony internetowej wybrać. Jeśli myślisz, że tutaj twoje zadanie się kończy, jesteś w błędzie. Raz stworzona strona internetowa wymaga opieki – trzeba przeprowadzać regularne aktualizacje oprogramowania, odnawiać licencje na użyte motywy/wtyczki czy opłacać hosting i domenę. Jeśli chcesz, aby strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, niezbędna jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Często zmiany na stronie uwarunkowane są również przez wymogi prawne. Do ogarnięcia jest wiele tematów i czasami można się w tym wszystkim pogubić. Z tego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, aby zawsze mieć aktualną, bezpieczną oraz przyjazną użytkownikom i wyszukiwarkom stronę internetową.

Wersja skrócona – dla leniwych

Utrzymanie strony internetowej niesie ze sobą pewne koszty – firnansowe i czasowe. Koszty te zależne są od rodzaju strony. Utrzymanie i aktualizacja strony opartej na builderze będzie kosztowniejsze niż tej z dedykowanym szablonem. Wynika to ze specyfiki pisania kodu – w jednym w drugim przypadku robi się to trochę inaczej.

Aby strona działała poprawnie przez długi czas oraz zachowała wysoki poziom bezpieczeństwa potrzebuje regularnych aktualizacji. Pozwalają one chronić ją przed atakami wykorzystującymi luki oprogramowania, przez które najczęściej dochodzi do włamań i związanych z nimi nadużyć. Podczas procesu aktualizacji może zdarzyć się, że nowe wersje motywów, wtyczek, modułów użytych na stronie nie będą ze sobą współgrać, co spowoduje nieprawidłowe funkcjonowanie lub zaprzestanie działania strony. W takiej sytuacji trzeba naprawić występujący konflikt i przywrócić aktywność strony.

Poza aktualizacjami oprogramowania konieczne jest cykliczne odnawianie hostingu, domeny, a w niektórych przypadkach także certyfiaktu SSL. Jeśli Strona korzysta z płatnych wtyczek / modułów, co jakiś czas trzeba odnowić ich licencję, aby przedłużyć usługę pomocy technicznej.

Aktualizacje oprogramowania

Rozwój technologii i trendów projektowania stron postępuje tak szybko, że strony stworzone kilka lat temu są dziś nie tylko mało użyteczne (co może wpływać na spadek sprzedaży i wizerunku firmy) lecz również narażone na ataki cyberprzestępców. Często pomimo tego, że strona działa bez zarzutu, w praktyce przestaje spełniać swoją rolę. Aby zachować wygląd i funkcjonalność strony na wysokim poziomie przez dłuższy czas, niezbędne są regularne aktualizacje oprogramowania.

Co daje aktualizacja strony internetowej?

Korzyści z aktualizacji stron internetowych jest wiele, ale najważniejsze z nich to:

 • Bezpieczeństwo strony – dzięki regularnym aktualizacjom strona pozostaje mniej podatna na ataki, co w większym stopniu chroni dane Twoich klientów i pozostałych użytkowników korzystających z witryny. Myślisz, że Twoja strona jest bezpieczna, bo jest niewielka, mało popularna i nikt nie będzie sobie nią zawracał głowy? Mylisz się – codziennie roboty internetowe skanują tysiące stron w poszukiwaniu podatności, które można wykorzystać. Jednocześnie codziennie tysiące programistów wykrywa błędy i podatności bezpieczeństwa w popularnych CMS-ach, wtyczkach i modułach. Twoja strona, nawet jeśli niewielka czy mało znana, po przejęciu przez hackerów może posłużyć jako serwer do kopania wirtualnej waluty, generator spamu czy miejsce, gdzie umieszczone zostaną treści niezgodne z prawem. A to może oznaczać dla Ciebie duże kłopoty.
 • Poprawa funkcjonowania strony – aktualizacje oprogramowania pomagają w wychwytywaniu błędów, których nie udało się uchwycić na etapie tworzenia strony. Często poprawiają również jej wydajność i doświadczenia użytkowników. Dzięki nim strona stale utrzymuje wysoki poziom działaniai kompatybilności z zewnętrznym oprogramowaniem (np. aktualizacja rdzenia Twojego CMS pozwala na bezproblemową współpracę z nowszymi wersjami oprogramowania na serwerze i z wtyczkami/modułami stworzonymi przez niezależne firmy. Bez aktualizacji może okazać się, że część wtyczek/modułów nie będzie współpracować ze stroną).
 • Dostosowanie strony do wymogów prawnych – jednym z wymogów prawnych jest należyte zabezpieczenie zbieranych i przetwarzanych danych osobowych, co niejako wymusza regularne aktualizacje. Jako przedsiębiorca zapewne orientujesz się, że przepisy RODO przewidują wysokie kary pieniężne za wyciek danych osobowych, a za takie dane uznaje się np. adres e-mail, za pomocą którego użytkownik loguje się na Twoją stronę.

Konsekwencje braku aktualizacji

Nieaktualna strona może spowodować wiele niepotrzebnych kłopotów, takich jak:

 • Wyciek danych osobowych
 • Utrata lub zniszczenie danych
 • Zaszyfrowanie danych przez oprogramowanie szyfrujące (często powiązane z „żądaniem okupu” w formie kryptowaluty)
 • Umieszczenie adresu IP serwera na spam listach
 • Znaczny spadek wydajności serwera spowodowany działaniem programów wydobywających wirtualne waluty
 • spadek pozycji w wynikach wyszukiwania (np. poprzez oznaczenie strony jako witryny z nieodpowiednimi lub niebezpiecznymi treściami) lub ban – całkowite usunięcie strony z wyników wyszukiwania
 • utrata wiarygodności w oczach klientów i użytkowników

Jak często trzeba aktualizować stronę?

Najlepszą praktyką jest wykonywanie aktualizacji na bieżąco, czyli wkrótce po tym, jak pojawi się taka możliwość. Im bardziej zwlekasz, tym większa jest szansa, że ktoś wykorzysta lukę bezpieczeństwa, która została „załatana” w nowej wersji CMS, wtyczki, motywu, czy modułu.

Jednakże w przypadku systemów zarządzania treścią istnieje również inny pogląd na to, kiedy powinno się dokonywać aktualizacji. Według niego aktualizacji powinno się dokonywać w ciągu kilku tygodni od pojawienia się nowej wersji systemu CMS, aby uniknąć konfliktów pomiędzy wtyczkami, motywami i modułami oraz zwiększyc pewność, że zostały one poprawnie dostosowane do najnowszej wersji systemu.

Jakie jest ryzyko związane z aktualizacją oprogramowania na stronie?

Każda aktualizacja wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego ważne jest wykonanie kopii zapasowej plików strony przed podjęciem jakiejkolwiek akcji związanej z aktualizacją.

Może zdarzyć się, że nowa wersja systemu będzie niekompatybilna z używanymi aktualnie wtyczkami / modułami lub motyw, wtyczka czy moduł nie będą między sobą współpracować. Taka sytuacja nazywana jest konfliktem i w gestii właściciela strony pozostaje decyzja co do tego, co w takiej sytuacji zrobić. Wyjść jest kilka, a każde z nich powinno być rozpatrywane indywidualnie, z uwględnieniem potrzeb danej strony. Jednym z rozwiązań jest cofnięcie aktualizacji, zgłoszenie konfliktu autorowi wtyczki / motywu / modułu i zaczekanie, aż ten poprawi kod i wyda aktualizację. Innym wyjściem jest (o ile to możliwe) zastąpienie wtyczki / modułu innym, podobnym rozwiązaniem. Jeszcze inny sposób polega na samodzielnym rozwiązaniu konfliktu, np. poprzez poprawienie przestarzałego kodu, który od dawna nie jest wspierany.

Często niestety zdarza się również, że po aktualizacji właściciel strony może stracić część danych. Wynika to ze złych praktyk kodowania stron, kiedy indywidualne zmiany, zamiast w motywie potomnym zapisywane są bezpśrednio w motywie rodzicu lub we wtyczce. Wtedy po aktualizacji motywu bądź wtyczki, zmiany te zostają usunięte i trzeba je wprowadzać ponownie.

Pamiętać trzeba, że im więcej wtyczek / modułów użytych na stronie, tym większe ryzyko wystąpienia konfliktu przy aktualizacji. To samo dotyczy motywów / builderów stron, które nie są regularnie aktualizowane przez autora. Jeśli chcesz zmniejszyć zmniejszyć ryzyko wystąpienia konfliktów i jednocześnie zależy Ci na niższych kosztach finansowych i czasowych utrzymania i rozwoju strony strony w przyszłości, zastanów się nad rozwiązaniem pisanym indywidualnie. Zamiast używać gotowych motywów, wtyczek czy modułów, z których każdy posiada innego autora oraz wiele funkcji, z których strona nie korzysta, a które wpływają na czas jej ładowania, skorzystaj z dedykowanych rozwiązań, pisanych konkretnie dla Twoich potrzeb. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kodu oraz możliwych konfliktówy przy aktualizacjach, a także zmniejszy czas ładowania strony oraz czas i koszty wdrażania nowych funkcjonalności.

Ile czasu trwa aktualizacja strony?

O ile nie wystąpi żaden konflikt związany z niekompatybilnymi wersjami CMS, wtyczek, motywów czy modułów, aktualizacja oprogramowania na stronie internetowej trwa zazwyczaj od kliku do kilkunastu minut. Jednak w przypadku każdej aktualizacji istnieje ryzyko, że taki konflikt wystapi. Wtedy aktualizacja trwa tyle czasu, ile potrzebne jest do rozwiązania konfliktu. Może to być zarówno kilka minut, jak i kilkanaście godzin, w zależności od złożoności problemu i umiejętności programisty, który problem rozwiązuje.

Kiedy warto powierzyć aktualizacje specjalistom?

 • Kiedy nie wiesz jak wykonać aktualizacje albo nie chcesz poświęcać na to własnego czasu
 • Kiedy boisz się, że po aktualizacji wystąpi konflikt i nie będziesz wiedział/a, jak sobie z nim poradzić

Aktualizacje licencji

Jeśli Twoja strona korzysta z płatnych rozwiązań – wtyczek, modułów, motywów, dla których wsparcie kończy się w określonym czasie, to aby móc nadal korzystać z aktualizacji lub mieć dostęp do pomocy technicznej trzeba będzie przedłużyć licencję. Bez niej nie będzie można zaktualizować wtyczki / modułu, a tym samym utrzymać systemu zarządzania treścią na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa i użyteczności.

Odnowienie domeny, hostingu, certyfikatu SSL

Każda strona internetowa ma swoje miejsce w sieci. Posiada swoją unikalną nazwę – domenę oraz miejsce na serwerze – hosting (o domenach i hostingu dowiesz się więcej z tego artykułu: Współpraca z agencją marketingową – dostępy do usług). Każda strona powinna być również zabezpieczona certyfikatem SSL, który pozawala na bezpieczną komunikację pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika. Dostęp do tych usług wykupuje się zazwyczaj na rok i po tym czasie trzeba go odnowić. Firmy hostingowe i dostawcy domen często informują z wyprzedzeniem o tym, że dana usługa traci swoją ważność i należy ją przedłużyć.

Bez odnowienia certyfikatu SSL większość przeglądarek będzie postrzegać Twoją stronę jako niebezpieczną i poinformuje o tym użytkownika, zanim pozwoli mu przejść do treści (niektóre przeglądarki blokują niebezpieczne strony bez możliwości przejścia na nie). Bez odnowienia domeny lub hostingu Twoja strona zwyczajnie przestanie działać.

Wsparcie techniczne

W związku z koniecznością aktualizacji oraz wprowadzania niezbędnych poprawek na stronie warto pomyśleć o wsparciu technicznym. Jest ono szczególnie pomocne w sytuacji, gdy strona z jakiegoś powodu przestanie działać poprawnie. Nasz team sprawnie zdiagnozuje problem i przywróci stronę do stanu sprzed zakłóceń.

Jeśli zlecasz nam napisanie swojej strony internetowej, takie wsparcie na określony czas dostajesz w pakiecie. Jeśli nie korzystasz jeszcze z takiej usługi lub chcesz ją przedłużyć, skontaktuj się z nami aby omówić szczegóły.

Wsparcie techniczne możesz również uzyskać jednorazowo – na wdrożenie konkretnej funkcjonalności.

Stała opieka nad stroną

Jeśli nie masz czasu, wiedzy lub innych zasobów, by samodzielnie utrzymywać swoją stronę internetową, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usługi stałej opieki nad stroną. W ramach comiesięcznego pakietu abonamentowego otrzymasz od nas regularne aktualizacje, kopie bezpieczeństwa oraz pakiet godzin specjalisty (programisty, grafika, specjalisty SEO) do wykorzystania na dowolne prace rozwojowe, związane z Twoją stroną.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Zawsze, kiedy chodzi o koszty odpowiedź na to i podobne pytania brzmi: to zależy. Zależy od wybranego rodzaju hostingu, domeny, certyfikatu SSL, płatnych rozwiązań użytych w witrynie oraz rodzaju strony. Jako właściciel/ka strony musisz być świadomy/a, że od tego, jaki rodzaj usługi wybierzesz będzie zależała wysokość faktur, które będziesz płacić. Mylne jest jednak twierdzenie, że im taniej tym lepiej. Często tanie rozwiązania kosztują mniej w momencie ich wdrażania, ale są droższe w utrzymaniu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie danej usługi warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi Ci, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twoich potrzeb. Umów się z nami na bezpłatne konsultacje, aby dowiedzieć się więcej 🙂

Utrzymanie strony stworzonej na builderze vs utrzymanie strony z indywidualnym motywem

Utrzymanie każdej strony wyceniane jest indywidualnie i w dużej mierze zależy od sposobu, w jaki została napisana. Pamiętać trzeba, że strona stronie nie równa i jeśli przy jej  tworzeniu wybrany został szybszy, tańszy wariant – builder, to jej utrzymanie będzie kosztowniejsze. Wynika to z faktu, że builder jest „zamkniętą”, odrębną częścią kodu, której poprawianie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne od kodu pisanego indywidualnie. Dzieje się tak, ponieważ buildery nie zostały zaprojektowane po to, by je modyfikować, nie taki jest ich cel. Ich celem jest łatwe i szybkie „poskładanie” strony z dostępnych bloków, bez konieczności kodowania. Dlatego rozwój i aktualizacja strony opartej o builder w dłuższej perspektywie bywają bardziej kosztowne niż napisanie indywidualnego motywu.

Jeśli zależy Ci na sprawniejszym rowoju przyszych funkcjonalności i niższych kosztach utrzymania strony, warto wybrać stronę pisaną indywidualnie dla Twoich potrzeb. W takim rozwiązaniu o wiele prostrze staje się zarządzanie kodem, co bezpośrednio wpływa na koszty utrzymania strony. I choć koszt jej stworzenia jest wyższy niż w przypadku strony na builderze, to w perspektywie długoterminowej strona dedykowana może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. O wadach i zaletach stron tworzonych indywidualnie dla Ciebie dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu Rodzaje stron internetowych.

Kilka faktów dotyczących utrzymania strony internetowej, które powinieneś/powinnaś znać:

 • Utrzymanie strony internetowej nie jest darmowe – jak zostało wspomniane powyżej, część usług, jak hosting czy domena wymaga regularnych opłat.
 • Stronę należy regularnie aktualizować – w ten sposób dbasz o bezpieczeństwo danych swoich i swoich użytkowników. Nieaktualna strona może również być powodem spadku pozycji w wyszukiwarkach (np. kiedy nie posiada certyfikatu SSL).
 • Wsparcie techniczne dla strony i jej elementów jest zazwyczaj ograniczone czasowo – firma / osoba, która zrobi dla Ciebie stronę może udzielać Ci wsparcia przy aktualizacjach i drobnych modyfikacjach przez określony w umowie czas, lecz nie będzie to trwało wiecznie. Szybki rozwój technologii powoduje, że po kilku latach utrzymywanie starego kodu może stać się bardziej kosztowne i czasochłonne niż napisanie strony od nowa.
Udostępnij

Zobacz również

Cookies?

Chcesz zwiększyć sprzedaż w internecie? Napisz!
Błażej Katarzyński

Potrzebujesz konsultacji?