jak pozycjonować swoją stronę internetową

Sztuczna inteligencja w SEO

Pozycja strony internetowej w wynikach wyszukiwania to jeden z najważniejszych czynników, decydujących o widoczności w sieci. Jeśli chcesz mieć leady, które przerodzą się w konwersje, użytkownicy muszą Cię zobaczyć. Właśnie w tym zakresie działania SEO są nieodzowne. Specjaliści SEO nieustannie monitorują sieć i próbują identyfikować właściwe algorytmy, którymi posługują się wyszukiwarki, by optymalizować w ten sposób strony internetowe. Czy tu jest miejsce na działania sztucznej inteligencji? Okazuje się, że tak!

jak pozycjonować swoją stronę internetową

Z tego tekstu dowiesz się:

 • w jaki sposób AI może wpływać na widoczność w sieci
 • w jakich obszarach możesz wykorzystać AI w SEO,
 • jak korzystać z AI, by optymalizować SEO,
 • jakie są trzy powody, dla których warto wykorzystywać AI w SEO,
 • jakie znaczenie dla treści mają obecnie słowa kluczowe,
 • jak Google reaguje na treści generowane przez AI,
 • z jakich narzędzi korzystać przy SEO-AI,
 • czy wykorzystanie AI w działaniach SEO ma jakieś ograniczenia.

Sposób na widoczność w sieci – witaj AI

Skoro tu jesteś, zapewne to, jak działa SEO, nie jest Ci obce. Warto jednak wspomnieć, że pozycjonowanie to zespół działań, które wpływają na widoczność witryny w sieci. Działania te obejmują zarówno zawartość strony, a więc treści na niej się znajdujące, jak i aspekty techniczne, związane z działaniem strony internetowej. Od właściwej optymalizacji tych czynników w dużej mierze zależy to, czy strona będzie wyświetlana wysoko w wyszukiwarkach, takich jak Google. Działanie robotów Google jest na bieżąco zmieniane. I choć nie ma dokładnych wytycznych – Google tego nie zdradza – co jest aktualnie promowane przez algorytmy, sporo na ten temat wiadomo. Skąd? Przede wszystkim z doświadczeń specjalistów SEO, którzy prowadząc swoje działania, monitorują ich skuteczność. Dzięki temu wiadomo, jak optymalizować strony internetowe. Rozwój technologii sprawił, że w cały proces zaangażowana została sztuczna inteligencja. Jej wpływ na SEO jest coraz istotniejszy. Warto wiedzieć, jak wykorzystywać jej moc w pozycjonowaniu!

SEO z AI – gdzie jest przestrzeń do działania?

Niewątpliwą zaletą AI w SEO jest możliwość błyskawicznej analizy danych i wyciągania z nich wniosków. To moc, która wiele zmieniła w działaniach SEO. Takich danych i analiz żaden człowiek nie byłby w stanie wykonać w tak krótkim czasie. Co więcej, narzędzia AI dla SEO mają możliwość optymalizacji treści, poprzez wtłoczenie w nie właściwych słów kluczowych, z zachowaniem naturalnego języka.
AI pomaga też w dostarczeniu użytkownikom treści lepiej dopasowanych do ich potrzeb i wyszukiwań, co z punktu widzenia SEO i działania algorytmów jest obecnie bardzo ważne dla uzyskania dobrej pozycji w wyszukiwarkach. Sztuczna inteligencja ma także możliwość dopasowania odpowiednich treści na stronie do użytkowników, dzięki analizie danych, związanych z UX, użytkownik widzi na stronie to, co już wcześniej wzbudzało jego zainteresowanie. To ważne, bo aktualnie wartościowe treści są priorytetem dla robotów Google.
AI pomaga też w wyszukiwaniu wartościowych źródeł linków. Takie interakcje pomiędzy stronami mają też swój wpływ na działania SEO.


Czy wiesz, że…
istnieje mnóstwo narzędzi, opartych na działaniu sztucznej inteligencji, które usprawniają prowadzenie działań SEO.

Jak wykorzystać AI w SEO – praktyczne wskazówki

Sztuczną inteligencję można wykorzystać w pozycjonowaniu stron internetowych na wielu obszarach. Usystematyzujmy, gdzie sprawdzi się AI w SEO.

Dobór cennych słów kluczowych

AI i narzędzia z nim związane są w stanie wyszukać ciekawe słowa kluczowe, które możesz wykorzystać w swoich działaniach SEO, by zyskać lepszą skuteczność na różnych obszarach.

Optymalizacja contentu pod SEO

Istnieją narzędzia, które pozwalają na poprawę jakości treści pod względem SEO. Ulepszają nie tylko słowa kluczowe, ale także strukturę treści czy jakość meta-opisów.

Linkowanie – cenne i przynoszące ruch

AI umożliwia identyfikację odpowiednich miejsc i stron do umieszczenia linków, co może zwiększyć wartość linków w kontekście pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jest to możliwe dzięki dostępowi do danych oraz ich szybkiej analizy.

Techniczne SEO – pozwól AI sprawdzić, czy tam wszystko gra

AI może skanować strony w poszukiwaniu błędów, takich jak duplikaty treści, złe mapy witryny czy problemy z prędkością ładowania, a następnie proponować optymalizacje. To pozwala poprawić indeksowalność i wydajność strony w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo AI w technicznym SEO pomaga optymalizować strukturę URL, tagów meta oraz innych elementów technicznych, co przyczynia się do lepszej widoczności strony w wyszukiwarkach.

Analiza danych – skrzynia ze złotem

Analiza danych odgrywa kluczową rolę w optymalizacji SEO poprzez dostarczanie informacji na temat zachowań użytkowników, efektywności działań marketingowych oraz wydajności strony internetowej. Dzięki analizie danych możesz zidentyfikować trendy wyszukiwania, słowa kluczowe o wysokim potencjale oraz lepiej zrozumieć intencje użytkowników, co pozwala na dostosowanie treści i strategii SEO pod kątem ich potrzeb i preferencji. Bez takich analiz zostaniesz w tyle.

Trzy powody, dla których potrzebujesz AI  w swoim SEO

Najprościej mówiąc, dzięki AI wszystkie działania związane z optymalizacją strony i jej pozycjonowaniem są łatwiejsze i skuteczniejsze. Możliwość błyskawicznej analizy danych przynosi same korzyści. Jakie?

Jakie treści może pisać sztuczna inteligencja?
 1. Oszczędzasz czas – analiza danych, jaką zrobi za Ciebie AI, zajęłaby Ci mnóstwo czasu, a i tak nie byłaby pewnie tak skuteczna, jak ta, robiona przez maszynę. Nie musisz już skupiać się na optymalizacji treści czy tworzeniu odpowiedniej struktury linkowania. AI to ogarnie, choć oczywiście nadal nie jest doskonałe i warto czuwać nad wynikami.
 2. Algorytmy wiedzą lepiej – i znowu – dzięki analizie danych, algorytmy znajdą lepsze key words, ocenią skuteczność podejmowanych działań i przyniosą rozwiązania, związane z poprawą widoczności strony.
 3. Optymalizacja na bieżąco – możliwość oceny w czasie rzeczywistym różnych danych i zmiennych, wpływa na zwiększenie efektywności optymalizacji widoczności strony i podjęcia działań, związanych z ulepszeniem efektów.

Niewykorzystanie tego potencjału w dzisiejszym SEO to skazanie się na porażkę. Konkurencja z pewnością sięgnie po te narzędzia, bo dlaczego nie? To same korzyści!

Treści a SEO, czyli słowa kluczowe – nadal ważne, choć już nie tak bardzo, jak kiedyś

Jeszcze kilka lat temu słowa kluczowe były niemal bogiem SEO. Tworzono na masową skalę małowartościowe treści, nasycone słowami kluczowymi, jak sernik rodzynkami. Często w sposób godzący w gramatykę czy stylistykę. Doszukanie się jakościowych informacji w takich treściach było drogą przez mękę dla użytkowników i algorytmy Google zaczęły inaczej wyłapywać wartościowe treści, wyrzucając strony, zawierające takie teksty, na dół listy wyszukiwania. Dziś słowa kluczowe mają nadal znaczenie, ale zmieniło się nastawienie do nasycenia treści ich ilością. Ważniejsza od nich jest wartościowa dla użytkownika treść, wnosząca odpowiedź na wyszukiwane informacje. Dzięki rozwojowi technologii, roboty Google potrafią już ją rozpoznawać, nie tylko analizując key words. Algorytmy są w stanie nie tylko identyfikować najlepsze słowa kluczowe, ale także optymalizować zawartość pod kątem naturalnego języka, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkownika. Teraz, kiedy wartość treści staje się priorytetem, AI jest się kluczowym partnerem w dostarczaniu użytkownikom informacji, które są nie tylko zgodne z ich potrzebami, ale także dopasowane do zmieniających się algorytmów wyszukiwania.


Ciekawostka:
Sztuczna inteligencja zmienia podejście do content marketingu. Z jednej strony AI potrafi pisać w miarę naturalnie brzmiące teksty, z drugiej doceniany jest content jakościowy w wyszukiwarkach, więc ludzie są nadal niezbędni w tym procesie.

Jak Google reaguje na treści generowane przez AI?

W kontekście tworzenia treści przez AI pojawia się wiele wątpliwości, dotyczących tego, jak roboty Google reagują na taki content. Czy jest on wykrywany przez nie i uważany za gorszy? Okazuje się, że dla algorytmów nie ma znaczenia, czy tekst napisze AI czy człowiek. Istotniejsze jest to, jaką wartość ma treść dla użytkownika. Jeśli tekst jest merytoryczny i przynosi konkretną wiedzę, jest uznawany za użyteczny i pozycjonowany wyżej.

AI w świecie SEO

Google nie ma specyficznych algorytmów lub wytycznych dotyczących treści generowanych przez AI. Ocenia je na podstawie standardowych kryteriów, takich jak oryginalność, wartość informacyjna i dopasowanie do intencji wyszukiwania. W przypadku, gdy treści wygenerowane przez AI są wysokiej jakości i dostarczają wartościowych informacji dla użytkowników, mogą być pozytywnie ocenione przez algorytmy wyszukiwarki.


Warto wiedzieć…
Google stale doskonali swoje algorytmy, aby wykrywać treści niskiej jakości, niezależnie od tego, czy zostały wygenerowane przez ludzi czy przez sztuczną inteligencję.

Niskiej jakości content jest od lat dyskryminowany w wyszukiwarkach. Trzeba zauważyć słuszność tej drogi. W przeciwnym razie na pierwszych stronach wyszukiwarek znajdowalibyśmy treści śmieciowe.

Optymalizacja z AI – wykorzystuj narzędzia

Wykorzystanie narzędzi AI w optymalizacji nie tylko ułatwia pracę, ale poprawia jej efektywność. Te zaawansowane technologicznie narzędzia oferują głębsze zrozumienie danych i umożliwiają automatyzację oraz personalizację procesów optymalizacji.

Jakich używać narzędzi do pozycjonowania?

Jakie narzędzia stosować? Oto przykłady niektórych z nich:

 • Google Keyword Planner – umożliwia ustalenie, jakie słowa kluczowe są cenne i mają potencjał wyszukiwania. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do obserwowania użytkowników;
 • Semrush – to narzędzie SEO, które potrafi analizować i wyszukiwać, jakie słowa kluczowe mają potencjał dla określonej strony internetowej czy kampanii;
 • Google Analytics 4 – to narzędzie oferuje mnóstwo możliwości. Przede wszystkim pozwala określić ruch na stronie, ale także, dzięki szczegółowym raportom i analizom dostępnym w narzędziu, możesz śledzić kluczowe wskaźniki wydajności, takie jak średni czas spędzony na stronie czy wskaźniki konwersji, co pozwala optymalizować strategię SEO i zwiększać widoczność online;
 • Google Optimize – to narzędzie pozwalające na testowanie różnych wariantów treści i elementów na stronie internetowej w celu optymalizacji doświadczenia użytkownika oraz wskaźników konwersji (testy A/B). Dzięki możliwości testowania różnych wersji stron i analizowaniu ich skuteczności, możesz dostosowywać treści pod kątem oczekiwań użytkowników. Takie działania wpływają pozytywnie na ranking strony w wynikach wyszukiwania SEO;
 • Hotjar – to narzędzie analityczne, które pozwala na śledzenie zachowań użytkowników na stronie internetowej, co umożliwia zrozumienie potrzeb i preferencji odwiedzających;
 • Chat GPT –to zaawansowany model językowy, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania treści;
 • Copy.ai – to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które generuje treści marketingowe na podstawie podanych informacji;
 • MarketMuse – to platforma analizująca treści online, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikowania luk w treściach, sugerowania słów kluczowych oraz pomagania w optymalizacji treści pod kątem SEO;
 • RankScience – wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do ciągłej optymalizacji stron internetowych pod kątem czynników wpływających na pozycję w wyszukiwarkach. Dzięki automatyzacji procesu optymalizacji SEO, RankScience pomaga w poprawie widoczności strony poprzez stałe dostosowywanie treści i elementów strony do aktualnych wymagań algorytmów wyszukiwarek.

To tylko niektóre ze skutecznych narzędzi, które możesz wykorzystać w poprawie widoczności strony w sieci.


Czy wiesz, że…
nie wszystkie narzędzia do optymalizacji SEO są płatne? Dostępne są takie, z których możesz korzystać za darmo, jak Google Keyword Planner.

Czy AI w SEO ma jakieś wady?

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, wykorzystując AI w działaniach SEO, jest ograniczone zaufanie. To technologia stale się rozwijająca, niewolna od wad. Trzeba zawsze sprawdzać wiarygodność, co dotyczy nie tylko wyników analiz, ale także jakości treści, dostarczanych przez AI.
Chcąc wykorzystywać AI w SEO, nie można osiąść na laurach. Musisz nieustannie trzymać rękę na pulsie i dopasowywać się do zmieniających się warunków oraz uczyć się, jak wykorzystywać możliwości, jakie przynoszą nowe, nieustannie ulepszane technologie.
Przyszłość z AI zaczyna się już teraz i z pewnością będzie ewaluować. Pojawią się kwestie etyczne, nie tylko związane z prawami autorskimi, ale także dyskryminacją czy wykluczeniem. Chodzi o czerpane informacji z danych, które pełne są treści niewolnych od stereotypów, pogłębiających wykluczenie. Tu mamy też do czynienia z personalizacją, która dostarcza jedne treści, ograniczając w pewnym stopniu dostęp do innych.
Tematem wartym uwagi jest także dostęp do danych, na których pracuje AI. Wydaje się być tylko kwestią czasu, kiedy sprawy te będą regulowane prawnie. A brak dostępu do odpowiedniej ilości danych, ogranicza właściwą analizę i sprawia, że wyciągane są błędne wnioski. Te sprawy z pewnością będą rozstrzygane w przyszłości, wraz z rozwojem technologii.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w SEO niesie za sobą wiele korzyści, poprawiając skuteczność i efektywność działań. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach i konieczności stałego monitorowania oraz dostosowywania się do zmieniających się warunków. Przyszłość AI w SEO jest obiecująca, ale wymaga również uwagi w kwestiach etycznych, prawnych i dostępu do danych.

Udostępnij

Zobacz również

Cookies?

Chcesz zwiększyć sprzedaż w internecie? Napisz!
Błażej Katarzyński

Potrzebujesz konsultacji?