darmowe zdjęcia na bloga i facebooka

Skąd brać bezpłatne zdjęcia? 29(+1) stron z darmowymi zdjęciami na bloga i fanpage

Posty ze zdjęciami stanowią 93% najbardziej angażujących treści na Facebooku – statystyki mówią, że oznaczają średnio niemal 40% więcej interakcji ze strony użytkowników niż treści opatrzone jedynie linkiem – 53% więcej reakcji (like, super etc.), 104% więcej komentarzy i znacznie większą klikalność. Komunikacja na Instagramie bez zdjęć jest praktycznie niemożliwa, nie wspominając o tym, jak bardzo mija się z celem.

Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga i na Facebook’a?

Moda na minimalizm na szczęście pozwala nam stworzyć stronę bez zdjęć, ale blogi? Nie każdy może sobie pozwolić na sesję zdjęciową do każdego wpisu, zwłaszcza jeśli żyje w biegu. Ci, którzy mają czas, nie zawsze mają talent lub warunki by opatrzyć własnym zdjęciem kampanie na facebooku czy stronę główną swojej strony. Innym razem potrzeba wpisu przyjdzie nagle i jak tu zaimprowizować artystyczne zdjęcie z żyrafą?

W momentach, gdy własne zdjęcia nie wchodzą w rachubę, ale sprawa wymaga oprawy graficznej, przychodzą nam na pomoc one… darmowe banki stocków. A jest w czym przebierać!

Najpierw zapoznajmy się z całą rodziną – istnieją strony z materiałami płatnymi i bezpłatnymi. Te darmowe, których z dnia na dzień jest coraz więcej, bazują na 3 podstawowych rodzajach licencji CC (Creative Commons):

 1. CC0 – zdjęcia mogą być wykorzystywane, rozpowszechniane i modyfikowane bez uznania autorstwa (większość banków). Często na stronie jest zaznaczone, że wspomnienie autora pod obrazem jest mile widziane, ale nie obowiązkowe.
 2. CC-BY – kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie przy obowiązkowym oznaczeniu autora.
 3. CC-NC – oznaczone w ten sposób materiały można wykorzystywać i modyfikować wyłącznie w celach niekomercyjnych (nie przynoszących nam jakiegokolwiek wynagrodzenia).
żyrafa

Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę?

Do sedna! Oto nasze ulubione banki stocków:

CC0

 1. Unsplash – absolutny numer jeden w kwestii estetyki! W wielu bankach stocków trzeba się troszkę naszukać, zanim trafi się zdjęcie na ich poziomie.darmowe zdjęcia unsplash
 2. Jaymantri
 3. Gratisography
 4. Magdeleine
 5. Skuawk
 6. Took a pic
 7. Kaboompics
 8. Splitshire
 9. Nos.twnsnd.co (vintage)
 10. Foodies feed  (jedzenie)
  bezpłatne zdjęcia jedzenia na bloga
 11. Food shot (jedzenie)
 12. Cupcake
 13. Life of pix
 14. Freepik
 15. Pexels
 16. Pixabay
  zdjecia na fanpage
 17. Picjumbo
 18. Littlevisuals
 19. Start-up Stock Photos (biurowe)
 20. Snapwire Snaps

Banki zdjęć – Licencja CC-BY

 1. Superfamous
 2. Im Free
 3. Bucketlistly
 4. Foter
 5. Campfight

Jeżeli zależy nam na bardziej ekskluzywnych materiałach, zwłaszcza podczas tworzenia strony www lub kampanii marketingowej, warto zainwestować w płatne zdjęcia, które oczywiście są lepszej jakości. Zwłaszcza że niejednokrotnie nie są to wygórowane koszta – pakiet zdjęć można zakupić już od kilku-kilkunastu złotych (:

Tu również mamy podział. Istnieją 2 licencje – standardowa i rozszerzona. Standardowa oznacza, że zdjęcie możesz wykorzystać jednorazowo, bez możliwości odsprzedania zdjęcia. Licencja rozszerzona jest wymagana przede wszystkim, gdy planujesz umieścić zdjęcie na etykiecie produktu czy billboardzie.

 1. Istock
 2. Shutterstock
 3. Fotolia
 4. Stock Adobe

I jeszcze na deser, mini agregator, który pozwala Wam przeglądać wiele z powyższych banków jednocześnie i przeskakiwać między nimi – The Stocks

Enjoy!

Udostępnij

Zobacz również

Cookies?

Chcesz zwiększyć sprzedaż w internecie? Napisz!
Błażej Katarzyński

Potrzebujesz konsultacji?